scorecardresearch

Prof.Dr Nihat Hatipoğlu Kötü rüya görüldüğünde ne yapmalıyız ve nasıl dua yapmalıyız.

272 izlenme
Kategori Din
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Kötü rüya görüldüğünde okunacak dua

Sahabeden Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) diyor ki; Peygamber (Sallallâhu aleyhi ve sellem)’i şöyle buyururken işittim:

“Sizden biriniz hoşuna gidecek sevdiği bir rü’ya görünce; bilsin ki güzel rüya yüce Allah’tandır bu durumda, ‘Elham-dülillah’ (her türlü övgü Allah’a mahsustur) diyerek Allah’a hamd etsin ve rüyasını sevdiği (salih) insanlara anlatsın. Hoşlanmadığı bir rüya görünce de bilsin ki o şeytandandır sol tarafına üç defa üflesin, kötü rüyanın ve Şeytanın şerrinden;

E’ûzü billâhi mineşşeytânirracîm

“Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım) diyerek Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye anlatmasın. O zaman o rüya kendisine zarar vermez.”

(Hadis-i şerif,Buhârî, Ta’bîr, 3, 46; Müslim, Rü’yâ, 3; Tirmizî, De’avât,52; İbni Mâce, Rü’yâ, 3)

İmam Mâlik (r.a.)’ten rivayete göre; Hâlid İbnu’l Velîd (r.a.), Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e: gelerek “Ben uykuda iken korkutuluyorum, ne yapmamı tavsiye buyurursunuz?” diye sormuş, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de ona şu duayı okuyup Allah’a sığınmasını tavsiye etmiştir:

“E’ûzü bi-kelimâtil-lâhit-tâmmeti min ğadabihî ve ‘ıkâbihî ve şerri ‘ıbâdihî ve min hemezâti’ ş-şeyâtîni ve en yehdurûn.”

Anlamı: “Allah’ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O’nun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve (beni kötülüğe atan) beraberliklerinden (yanımda hazır bulunmalarından) Allah’a sığınırım!”

(Hadis-i şerif,Malik, Şi’r, 4; Taberanî, el-Mu’cemü’l-Evsat, No:931)

Prof.Dr Nihat Hatipoğlu
Kötü rüya görüldüğünde ne yapmalıyız ve nasıl dua yapmalıyız. Video.
Etiketler